Dobór odpowiedniej poduszki ma olbrzymi wpływ na komfort naszego snu. Dlatego kupowane modele powinny być nie tylko estetyczne, ale i wygodne i bezpieczne dla kręgosłupa. Wyjaśniamy, czym cechują się ergonomiczne poduszki.

Rodzaje poduszek

Dobra poduszka to taka, która sprawia, że człowiek nie chce opuszczać wygodnego łóżka. Dzięki niej odpoczywają mięśnie, a kręgosłup jest ustawiony odpowiedniej, bezpiecznej pozycji. Najczęściej wybierane przez Polaków poduszki są wykonane z:

  • pierza – tego typu poduszki są lekkie i powinny zapewniać odpowiedni komfort snu.
  • puchu – jest to materiał pozyskiwany z gęsi lub kaczek. tego typu poduszki zapewniają dobre wchłanianie wilgoci i puszystość..
  • bambusa – ekologiczne rozwiązanie, które sprawdzi się wśród alergików. Poduszki bambusowe cechują się trwałością i doskonałym wchłanianiem wilgoci.
  • wełny – jest to opcja zapewniająca świetny komfort cieplny niezależnie od pory roku. Takie poduszki nie posiadają zapachu i są stosunkowo lekkie.
  • pianki poliuretanowej – takie poduszki są poleca dla osób mających problemy z kręgosłupem. Pozwalają na zachowanie jego naturalnej krzywizny i nie pogłębianie istniejących zwyrodnień.

Dobra poduszka – czyli jaka?

Ciężko wskazać idealny materiał do wypełniania poduszek. Ostateczny wybór zależy od stanu zdrowotnego oraz indywidualnych preferencji każdego człowieka. Jednak można się pokusić o wymienienie kilku cech, które powinna spełniać funkcjonalna poduszka. Pierwszą z nich jest wielkość, która powinna być dopasowana do gabarytów łóżka oraz jego użytkownika.

Należy pamiętać, że duża poduszka dla dorosłych nie sprawdzi się w przypadku małych dzieci. Kolejna kwestia to twardość, osoby mające niespokojny sen powinny stawiać modele o średniej twardości. Zwolennicy spania na brzuchu mogą sobie pozwolić na miękkie poduszki. Twarde modele to doskonały wybór dla osób nie mających problemów ze spaniem. Poza tym należy pamiętać, że poduszka ma być przewiewna, co zapewnia odpowiednią cyrkulacje powietrza i minimalizje ryzyko jej przepocenia.